Australia, 1959 rok. Los kilku kobiet zostaje połączony przez pracę w jednym miejscu: domu towarowym, gdzie sprzedaż to głównie kiecki. Poznajemy więc młodą Leslie (Angourie Rice), która dopiero wchodzi w życie. Widzimy dwie kumpelki najczystszej wody: Patty (Alison McGirr) i Fay (Rachael Taylor). I na scenę wchodzi ona: Węgierka Magda (Julia Ormond). Wszystkie starają się jakoś sobie ułożyć życie…
Film trwa prawie dwie godziny. Musicie to rozważyć, gdyż początek jest trochę przydługi – ale dzięki temu poznajemy ekipę i jest szansa na zżycie się z nią. Co ciekawe, tu zrobiono zabieg, że ze „średnio lubię tego bohatera” na „lubię ich wszystkich”.
Bo „Ladies in Black”, znany w Polsce jako „Ekspedientki” jest filmem czarującym. Tu nie aktorzy błyszczą, a historia. Im dalej w las, tym na sercu robi się coraz cieplej i cieplej.
Nie znaczy to, że „Ekspedientki” przypadną do gustu każdemu. Oj, to nie ma tak dobrze, a to z kilku względów. Po prostu jest to film obyczajowy o… hm, no może o tym dalej. W każdym razie, filmy obyczajowe nie każdy zniesie.
I dochodzimy do mojego „o”.
– On pokazuje mentalność ozików w stosunku do Europejczyków – stwierdziła Asia i w zasadzie niewiele się pomyliła. A w zasadzie w ogóle się nie pomyliła, bo tam, w Australii, mieszka. – I niewiele się zmieniło.
Przy dwudziestej szóstej minucie pomyślałam sobie: jezusie mandaryński, co za wiocha. Serio, wyobraziłam sobie komedię historyczną, gdzie pierwsi Europejczycy* przybywają do Australii i tam się uczą żyć, i z tej tęsknoty za Europą na święta zakładają na głowy papierowe korony i piją z nieszczęśliwą miną XD.
Ale fakt faktem, film znakomicie obrazuje nam nie tyle różnice mentalnościowe, co różne obyczaje ze świata. Ci w święta robią tak, a tamci tak. Ewidentnie są tu umieszczone różne smaczki.
Ale największym smaczkiem filmu jest to, że „Ladies in Black” pozostawia w sercu czystą przyjemność.
#filmobyczajowy#ślicznyfilm#ladiesinblack#ekspedientki
* A nieprawda, bo pierwszymi Europejczykami w Australii byli Holendrzy, i to na długo przed resztą świata.