12 tytułów, które stały się ofiarami manipulacji

Jest coś takiego, jak „odświeżanie treści w filmach”. To dotyczy np. dubbingu – po latach się go odświeża po to, by nowa, młodsza widownia lepiej treści zrozumiała.

Teoretycznie.

Problem jest jednak taki, że manipulując treściami tak naprawdę manipulujemy spadkiem kulturowym i niekoniecznie ma to swoje dobre konsekwencje.

Dodam od siebie, że streaming zachowuje się trochę jak TV – a TV puszcza często gęsto złagodzone treści, bo regulacje wiekowe.

Tekst omawia oczywiście rynek amerykański, jednak często wersje stamtąd idą w resztę świata, zwłaszcza w krajach ich poddanym :V.

Movieweb wymienił 12 filmów, które zostały objęte manipulacją (cenzurą) treściami. Poniżej tłumaczenie tekstu via Chat GTP.

Tytuł: Powrót do przyszłości II
Gdzie: Netflix
Kiedy: 2020
Co: Marty McFly odkrywa, że tajemniczy almanach sportowy, który miał, okazuje się być czasopismem dla dorosłych o nazwie „Ooh La La”. W oryginalnej wersji Marty przekartkowuje strony magazynu, wyrażając swoje zdziwienie, powtarzając nazwę kilka razy.

Wersja na Netflix znacznie skróciła tę scenę, uczyniając ją bardziej odpowiednią dla widza młodszego wieku. Jednakże, oryginalna wersja filmu szybko została przywrócona na platformie. Wyjaśnienie, które zostało podane, stwierdzało, że Universal przypadkowo dostarczył platformie wersję filmu, która była zmontowana na potrzeby emisji telewizyjnej.

Tytuł: It’s Always Sunny in Philadelphia
Gdzie: Hulu (Disney+)
Co: Jednym z najbardziej uwielbianych i często kontrowersyjnych sitcomów ery nowoczesnej jest serial „It’s Always Sunny in Philadelphia”, w którym występują Charlie Day, Rob McElhenney, Glenn Howerton, Kaitlin Olson i Danny DeVito. Serial, który obecnie ma 16. sezon i został przedłużony do 18., nie jest obcy krytyce ze względu na swoje prostackie i często obraźliwe poczucie humoru. Jednak pięć odcinków zostało całkowicie usuniętych z dostępności na platformie Hulu.

Te pięć odcinków to S4 E3 – „America’s Next Top Paddy’s Billboard Model Contest”, S6 E9 – „Dee Reynolds: Shaping America’s Youth”, S8 E2 – „The Gang Recycles Their Trash”, S9 E9 – „The Gang Makes Lethal Weapon 6” i S14 E3 – „Dee Day”. Wszystkie pięć odcinków zostało usuniętych z tego samego powodu – w nich pojawiła się czarna twarz. Mimo to, serial kontynuuje swoje istnienie pomimo wszystkich krytyk, które na niego spadają, i posiada rekord najdłużej emitowanego amerykańskiego komediowego serialu akcji na żywo.

Tytuł: The Falcon and the Winter Soldier
Gdzie: Disney+
Kiedy: 2022
Co: W kolejnym przypadku, który wydaje się być przypadkową cenzurą, Disney+ usunął wiele scen z krwią i przemocą z własnego serialu Marvela, „The Falcon and the Winter Soldier”, zaledwie rok po premierze serialu. Ta zmiana była szczególnie zauważalna w trzecim odcinku, podczas sekwencji akcji, w której można zobaczyć niewielkie ilości rozpryskującej się krwi.

Oryginalna wersja serialu została szybko przywrócona na Disney+ po zauważeniu zmiany. Według doniesień IGN, ocenzurowana wersja serialu została stworzona, aby spełnić wymagania zagranicznych organów oceniających wiekowość materiałów.

Tytuł: Lilo i Stitch
Gdzie: Disney+
Co: Innym klasycznym filmem animowanym Disneya, który został poddany edycji na platformie Disney+, jest film z 2002 roku, „Lilo i Stich”, wyreżyserowany przez Chrisa Sandersa i Deana DeBlois. Istnieje szczególna scena, w której widzowie zauważyli zmiany.

Ten moment występuje we wczesnej części filmu, gdy Lilo jest ścigana przez swoją starszą siostrę, Nani. Lilo ukrywa się w suszarce, zanim zostaje schwytana przez Nani, ale wersja na Disney+ przedstawia to nieco inaczej. Zamiast tego, w nowej edycji filmu Lilo ukrywa się za pudełkiem z pizzą w szafce.

Komentarz: Po co zmieniali rzecz, za którą się Lilo ukrywa? Dla widza obojętne. A jednak zmienili na pizzę. Pizza to jeden z ulubionych masońskich symboli.

Co: God’s Own Country
Gdzie: Amazon Prime Video
Kiedy: maj 2020
Co: W maju 2020 roku reżyser Francis Lee zauważył, że wersja jego filmu „God’s Own Country”, dostępna do streamingu na platformie Amazon Prime Video, nie była zgodna z tym, co stworzył. Film został poddany edycji w celu usunięcia kilku scen, które zawierały nagie sceny i seks homoseksualny. Reżyser skomentował tę zmianę na Twitterze, mówiąc, że film, który był dostępny do streamingu, „nie jest tym filmem, który zamierzałem zrobić ani wyprodukować”. Wygląda na to, że edycja została dokonana przez dystrybutora filmu, firmę Samuel Goldwyn, a nie przez samą platformę Amazon.

Tytuł: Free Solo
Gdzie: Disney+
Co: W kolejnym przypadku edycji filmu przez Disneya dla wersji udostępnianej w usługach streamingowych, nagrodzony Oscarem dokument „Free Solo” również był poddany wielu zmianom. Wszystkie te edycje miały na celu zamaskowanie momentów, w których jeden z bohaterów filmu, zwykle Alex Honnold, przeklina na kamerze. Konkretnie, moment, w którym Honnold mówi, że coś jest „j***** zamieszane”, zostaje zmieniony na „pokręcone”.

Fragment, w którym używane jest słowo „g*ddamn”, został również całkowicie usunięty. Ta zedytowana wersja filmu wydaje się istnieć wyłącznie na platformie Disney+, ponieważ inne opcje streamingowe i domowe nie cenzurują języka w filmie.

Tytuł: The French Connection
Gdzie: Criterion Channel (USA)
Co: Jedną z najnowszych edycji dokonanych na potrzeby streamingu było dokonane w filmie z 1971 roku, „The French Connection”. Ten nagrodzony Oscarem dramat jest dostępny do streamingu na platformie Criterion Channel w Stanach Zjednoczonych, ale niewielki fragment filmu został niedawno ocenzurowany. Wersja dostępna do streamingu w USA miała usunięte użycie przez postać „Popeye” Doyle’a określenia rasistowskiego. Łącznie usunięto sześć sekund z tego fragmentu filmu, co spowodowało dość niezręczne przerywanie rozmowy.

Ta zmiana w filmie wywołała oburzenie wielu miłośników kina w internecie, którzy określają edycję dokonaną przez Disneya (aktualnego dystrybutora filmu) jako „rewizjonizm historyczny”.

Tytuł: Toy Story 2
Gdzie: Disney+
Co: Jednym z klasycznych filmów Disneya, który został zmieniony w swojej współczesnej dostępności, jest oryginalna kontynuacja animacji Pixar, „Toy Story 2”. Kiedy film został wydany na zaktualizowanym DVD w 2019 roku, wraz z premierą filmu „Toy Story 4”, pewna scena w środku napisów końcowych, tzw. blooperów, została usunięta.

Żart w tej scenie polegał na tym, że złoczyńca filmu, Stinky Pete, został przyłapany na wypowiadaniu nieodpowiednich uwag do kilku lalek Barbie, w tym stwierdzenia: „Wiesz, jestem pewien, że mogę cię obsadzić w Toy Story 3”. Ten żart związany z praktykami „kanapki do castingu” nie pojawił się ponownie w filmie i nie jest uwzględniony w wersji „Toy Story 2” dostępnej do streamingu na Disney+.

Tytuł: The Office
Gdzie: Netflix, Peacock (Skyshowtime)
Kiedy: 2020, czerwiec
Co: Amerykańska wersja „The Office” emitowana przez NBC może być najbardziej znany sitcom na świecie. Był on gigantem telewizyjnym podczas swojego pierwotnego nadawania, a zyskał jeszcze większą popularność w trakcie swojego długiego okresu dostępności na platformie Netflix. Obecnie serial jest dostępny na platformie Peacock, a większość sezonów oferuje nawet wydłużone wersje odcinków. Jednak zanim seria trafiła na usługę NBC, kilka scen i fragmentów z serialu zostało ocenzurowanych lub całkowicie usuniętych.

Jednym z bardziej niesławnych przypadków było usunięcie sceny z odcinka „Dwight Christmas” z dziewiątego i ostatniego sezonu. W czerwcu 2020 roku scena została usunięta z dostępności streamingowej, ponieważ przedstawiała postać, która na chwilę pojawia się w czarnym makijażu jako część dawnego niemieckiego świątecznego zwyczaju Dwighta.

Tytuł: Splash
Gdzie: Disney+
Kiedy: 2020
Co: Kolejnym przykładem edycji dokonanej w starszym filmie jest romantyczna komedia „Splash” z 1984 roku, w reżyserii Rona Howarda. Na początku 2020 roku fani tego filmu zauważyli, że wersja dostępna do streamingu na platformie Disney+ została zmieniona za pomocą dość kiepskiej grafiki komputerowej (CGI). Edycja ta została dokonana w celu zakrycia momentu, w którym widzowie mogą przez chwilę zobaczyć pośladki głównej aktorki, Daryl Hannah, gdy ucieka przed Tomem Hanksem i skacze do oceanu. Edycja ta przedłużyła włosy postaci, aby ukryć wszelką formę nagiego ciała.

Był to dziwny i zbędny wybór, biorąc pod uwagę, że jest to bardzo krótka scena w filmie o kategorii wiekowej PG. Jednak oryginalna wersja filmu została przywrócona w wydaniu 4K na platformie, które zbiegło się z wprowadzeniem nowych kontrol rodzicielskich.

Tytuł: WWE
Gdzie: Peacock (Skyshowtime)
Co: Jedną z największych marek w amerykańskiej rozrywce, WWE, również miała wiele swoich treści ocenzurowanych w celu udostępnienia w usługach streamingowych. Wiele starych walk WWE jest dostępnych do oglądania na platformie Peacock należącej do NBC, ale nie są one prezentowane w swoim pierwotnym kontekście.

Te edycje obejmują wiele różnych walk z lat minionych, a ocenzurowane treści obejmują użycie rasistowskich i homofobicznych epitetów, występowanie zawodników w czarnych postaciach (blackface), oraz różne inne fragmenty i komentarze, które mogą być uznane za obraźliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *