the great hack

Jeżeli chcecie obejrzeć dokument o manipulacji w social mediach, to nadal najlepszym z nich jest „Hakowanie świata”. Dlaczego? Nie kombinuje fabularnie i nie bawi się w zagrywki typu „zróbmy jak thriller, dramat”. Konwencja jest prosta: opowiedzmy o tym, co się wywaliło. Opowiedzmy, jak doszło do zwycięstwa Trumpa i bankructwa Cambrigde Analityca. Weźmy ludzi w to zamieszanych i dajmy się im wypowiedzieć.

Liczba nagród, czy nawet ocena na IMDB jest mniejsza, niż „Dylematu społecznego”, ale „Hakowanie świata” jest szczere. Opowiada prostą historię w prosty sposób. Stwierdza po prostu, że social media to narzędzia do kontroli umysłów. Tylko tyle i aż tyle? Nie – prezentuje fakty. FAKTY, nie jakieś dziwne teorie, że coś jest nieprawdziwe, że doszło do manipulacji w wyborach. Nie ocenia, po prostu – wzięli człowieka, który im OPOWIEDZIAŁ, jak zmanipulował wybory w Trynibadzie (czy jak się zwie to miejsce). I że trwa śledztwo w tej sprawie.

TO jest dokument.

Aktualny.

I choć może wiedza o manipulacji wzrosła, nie ma to w rzeczywistości znaczenia. Social media były, są i będą – rozwijane, ot, co. Daleko szukać nie trzeba, choćby i Tik Tok. Dzisiejsza młodzież jest na nim wychowana. Pokolenia będą się wychowywały na SM…

…ale wiecie, co?

Mnie w gimbazjum już ostrzegali przed fakenewsami. Powiadano wtedy, by sprawdzać źródła. Teraz wydaje się to z deczka zakurzone, ale… w dokumencie jest scena o Hillary. Już mniejsza tym, kim naprawdę jest ta pani, chodzi o samo prowadzenie jej kampanii wyborczej. Cambridge Analityca zrobiła posta „Oszustka Hillary”, a informacja się rozeszła po sieci w błyskawicznym tempie. I wiecie, co? Ktokolwiek chciał dotrzeć do źródła informacji, NIE BYŁ W STANIE.

Czyli – zakurzone stwierdzenie „sprawdzajcie informacje” nadal jest aktualne.

To wszystko prowadzi mnie do pewnych refleksji, np. takich, że to nie narzędzia są niebezpieczne. Ale o tym szerzej na jednym z moich podcastów 🙂.

Tak czy inaczej – „Hakowanie świata” to dokument, który warto obejrzeć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *