beforeigners

Macie Skyshowtime? No to włączajcie „Beforeigners” („Przybysze”). Co prawda na razie są dostępne tylko trzy odcinki, ale to złoto i prawdopodobnie zostanie tak do końca.

Pewnego wieczora przy pływalni pojawiają się ludzie z przeszłości. Z czasów prehistorycznych, z czasów wikingów i z XIX wieku. A następnego dnia okazuje się, że to dotyczy całego świata. A że wrócić nie ma za bardzo jak, świat się zmienia i przenosimy się o kilka lat do przodu.

Zostaje odkryte ciało, a my poznajemy dwójkę głównych bohaterów: Holanda i panią Wiking. Tak ją dla uproszczenia będę nazywała. Tak czy inaczej, sama sprawa może nie jest tak intrygująca, jak to, w jaki sposób wykreowano ten świat.

Scenarzyści musieli wykonać dość duży research – choć całkiem możliwe, że w Norwegii, ojczyźnie serialu, wiedza ta jest powszechna. Nie mniej: mamy tu użycie języka staronordyckiego, mamy tu pokazanie zachowań kobiet-wikingów w przypadku okresu, a przede wszystkim mamy tu dużo chyba czarnego humoru.

Wydaje mi się, że ostro sobie jaja robią z poprawności politycznej.

Produkcja ta została stworzona przez HBO, ale wykupiło ją Skyshowtime. I mam cholerną nadzieję na trzeci sezon, bo krążą plotki, że to jest całkiem możliwe i emisja zacznie się w 2024 roku.

I chciałabym, by tak było, bo tu wszystko działa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *