DOPESICK nie kopie systemu

„Dopesick” to książka Beth Macy, którą zekranizował Disney+. W serialu wystąpił Michael Keaton i chyba parada gwiazd na tym się skończyła, ponieważ reszty aktorów nie rozpoznawałam. W każdym razie, charakteryzacja była bardzo staranna, właściwie we wszystkich ujęciach czasowych (były trzy linie) bohaterowie w jakiś sposób byli zmienieni. A to kolor włosów, a to wyraz twarzy. Drobne rzeczy, a robiły robotę.
Z początku nie byłam zbyt chętna na „Lekomanię” – polski tytuł – bo… jest dużo bardzo dobrych rzeczy do obejrzenia. A zresztą, jako teoretyk spiskowy nie potrzebuję serialu, który mówi to, co wiem. Więc można powiedzieć, że „Dopesick” mnie nie szokował. No bo co w tym szokującego, że Big Pharma i system podają sobie ręce? Po plandemii – praktycznie nic. Jedynie co, to może warto odnotować kilka „pojęć medycznych”, które być może weszły już do kanonu medycyny akademickiej, a które były bzdurą swego czasu.


Nie mniej, dlaczego w ogóle system miałby chcieć stworzyć serial, który go krytykuje? Dlaczego miałby pokazywać pewne przekręty? Realizować coś, co jest niepoprawne polityczne?

Ale może od początku, czyli właściwie o czym jest „Lekomania”? I sorry za zadawanie pytań – w tym tekście będzie ich bardzo dużo, więc przyzwyczajcie się do pytajników.

Obserwujemy ze trzy linie czasowe. Zaczynamy od 1996 roku, poznając młodą i piękną lesbijkę, Betsy Mallum (Kaitlyn Dever) pracującą w kopalni. Cóż – pamiętajmy, że mówimy o USA, tam rynek pracy trochę inaczej wygląda, niż w Polsce. W każdym razie dziewczyna doznaje urazu kręgosłupa, przez co zaczyna odczuwać straszny ból. Trafia do miejscowego lekarza, Samuela Finnixa (Keaton), który przepisuje jej tabletki OxyContinu, opioidowego leku przeciwbólowego. Co prawda zleca jej prześwietlenie kręgosłupa, ale poza tym nic z tego nie wynika. Trochę słabo.
Tymczasem Bridget Meyer (Rosario Dawson), pracująca w DEA trafia na trop plagi opioidowej. To już były lata po tym, jak produkt wszedł na rynek. Zadanie ma trudne, bo szefowie chcą koniecznie gangu, a system nie pomaga. I niestety, Meyer przegrywa z systemem.
Kilka lat później dwóch dzielnych – a właściwie trzech, ale jeden tylko nadzoruje – prokuratorów w postaci Ricka Mountcastla (Peter Sarsgaard) i Randiego Ramseyera (John Hoogenakker) postanawiają wbić noża plecy wielkiej korpo odpowiedzialnej za OxyContin. Bitwa nie będzie łatwa, ale panowie łatwo nie ustępują nawet pod ciężarem papierologii…

To tyle, jeśli chodzi o fabułę. Reszta informacji to mocne spojlery, ale dzięki nim można przejrzeć relację serialu wobec systemu. Bo właściwie – „Dopesick” może być odbierany jako antysystemowy, pokazujący całe zło umowy między Systemem a Big Pharmą. W końcu rzeczywiście ukazuje, w jaki sposób lekarze swego czasu współpracowali z firmami farmaceutycznymi, ukazuje też, w jaki sposób łatwo wyprać mózgi lekarzom. Ale zaznaczę – Keaton nie wydawał się jakimś znakomitym doktorem, a jego wątek jest trochę taki naiwny, ale może przesadzam. Dobra, zapraszam na ciąg dalszy.

By OxyContin się sprzedawał, trzeba było dotrzeć do lekarzy. W tamtych czasach internet istniał jako narzędzie bardzo raczkujące i najprawdopodobniej posiadali go tylko najbogatsi. Dlatego zawód przedstawiciela handlowego był bardzo potrzebny i – oczywiście stacjonarny. Ci ludzie szkolili się z bzdur o OxyContinie, przedstawiając wiedzę lekarzom. Wiedza niby fachowa, profesjonalna. Na potrzeby marketingu tak właściwie wymyślono kilka pojęć, np. ból przebijający.

Artur Sackler (Żyd) wymyślił pojęcie napięcia psychicznego.

Sacklerowie prowadzili firmę Purdue, która zajmowała się rozpowszechnianiem leku opioidowego OxyContin. Tak, pamiętajcie, że mowa o serialu. Nie mniej jednak, ten powstał na bazie faktów, bo książka powstała na bazie faktów. To jedna rzecz. A druga, można się pokusić o stwierdzenie, że masoni mówią nam, w jaki sposób działa system. Czyli – marketing, Big Pharma – wymyślają pewne terminologie, aby jeszcze fajniej zniewolić ludzi.

I jeszcze jedno – „Dopesick” ukazał się w 2021. Dlaczego w tym czasie, kiedy świat był ogarnięty plandemią? Czyżby chcieli nam podprogowo powiedzieć, że koronkę też wymyślili? Owszem, to choroba, która wyszła z laboratoriów i należy do rodziny grypowej, więc jej przebieg nie jest zupełnie tożsamy z grypą. Nie mniej jednak… Wystarczy spojrzeć na dzisiejsze próby rozpętania na nowo plandemii, i wystarczy sobie wpisać „ból przebijający” w przeglądarce. Wyskoczy Wam milion stron o pacjentach na onkologii.

„by podwoił dawkę”.

To tylko jeden z wielu przykładów wymyślonych chorób na potrzeby marketingowe w serialu. Innym przykładem jest np. dziesięciostopniowa skala bólu (!).

Jeżeli jesteście naprawdę zainteresowani problematyką Big Pharmy, to pewnie sami dokopiecie się do treści, które jasno wskażą, że PMS to także marketingowy wynalazek (sic!), bo okres nie powinien boleć, a nasz kobiecy nastrój zależy od fazy, i to jest naturalne, tak jest od pindyliona lat.

Zadawaliście sobie kiedykolwiek pytania, ile takich schorzeń – na które lekarze przepisują leki – jest wymyślonych? Bo ja patrząc na medycynę i własne doświadczenia mam wiele wątpliwości co do prawdziwości niektórych schorzeń, tak fizycznych, jak i psychicznych.

No dobrze, książka Beth Macy bazuje na faktach. I w amerykańskim internecie zdołano to doskonale omówić.

Jakby kogoś to interesowało – to książka jest już dostępna na polskim rynku. Ale wracając do USA, to bardzo ciekawe, że promuje ją akurat Tom Hanks, aktor, który ma brzydką energetykę i nawet nie ukrywa, dlaczego tak.

Źródła:

  • https://www.npr.org/2021/11/08/1051475843/dopesick-hulu-true-story-opioid-addiction
  • https://www.healthline.com/health/substance-use/narcotic-replacement-therapy#takeaway
  • https://www.grunge.com/665630/the-true-story-behind-dopesick/
  • https://www.newyorker.com/magazine/2017/10/30/the-family-that-built-an-empire-of-pain
  • https://www.npr.org/2021/09/16/1037806819/opioids-purdue-pharma-sackler-settlement-bankruptcy-deal
  • https://thecinemaholic.com/where-was-dopesick-filmed/
  • https://www.npr.org/2021/11/12/1051811415/dopesick-opioids-purdue-pharma-sacklers
  • https://health.wusf.usf.edu/npr-health/2021-11-08/is-dopesick-a-true-story-experts-and-the-shows-creators-sort-fact-from-fiction
  • https://www.npr.org/sections/health-shots/2018/08/21/640530842/dispatches-from-a-dopesick-america

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *